Zorludan rüzgara 300 milyon Euroluk yatırım

Zorludan rüzgara 300 milyon Euroluk yatırım

  Zorlu Holding Enerji Grubu ilk rüzgar enerji yatırımını Osmaniye’de yapacak. Gelecek ay inşaat çalışmasına başlanacak 54 rüzgar gülünden oluşan yatırım 300 milyon Euro’yu bulacak. Zorlu Enerji Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Topuz, Zorlu Enerji Grubu İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Tansel Varan ve Kurumsal İletişim Müdürü Şebnem Erverdi’nin dearalarında bulunduğu 6 kişilik heyet, Osmaniye’de rüzgar enerjisi santralleri kurma yolunda yürüttüğü çalışma kapsamında Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar’ı ziyaret etti.

Yaklaşık bir yıldan beri rüzgar ölçümü yapılan etütlerde Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerinde uygun rüzgar potansiyelinin tespit edildiğini belirten ekip, alt yapı ve proje çalışmalarını tamamlayarak, gerekli yasal izinlerin alındığını kaydetti. Gökmen Topuz, gelecek ay inşaat çalışmalarına başlanacağını, ilk etapta 2 ilçede 54 noktaya kurulacak rüzgar güllerine ulaşımı sağlayacak yolların yapılacağını bildirdi.

800 KİŞİYE İŞ İMKANI
Gökmen, toplam 300 milyon Euro’ya mal olacak yatırımın kendilerini rüzgar enerjisi konusunda ilk ciddi yatırımı olacağını belirterek, “Projenin 135 megavatlık ilk etabının 2009 yılı başına kadar tamamlanması planlanmakta. Bu projede 412 kişi istihdam edilecek, bu sayı yardımcı tesislerle birlikte 800’e çıkacak, inşaat safhasında ise 700 personel görev alacak. Yurtdışında yapımı süren 54 rüzgar gülünden üretilecek 135 megavatlık elektrik gücü de zamanla 245 megavata ulaşacak. Güneyin gelecekte en önemli sanayi merkezlerinden olacak Osmaniye’ye ucuz ve temiz enerji sağlamış olacağız” dedi.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın