Çok Elektrik Yakan klima pazardan çekilecek

‘Çok Elektrik Yakan’ klima pazardan çekilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektrik dağıtım sistemine ve çevreye verdiği zararların önlenmesi için düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaları iç pazardan çekmeye hazırlanıyor. Bunaltıcı sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı elektrik tüketimini artırırken, düşük kaliteli ve fazla enerji harcayan klimaların da elektrik dağıtım sistemine zarar verdiği tespit edildi. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığına gönderdiği yazı ile başta klimalar olmak üzere elektronik ve beyaz eşyalarda yüksek kalite gözetiminin yapılmasını istedi. Yetkililer özellikle düşük kaliteli klimaların fazla miktarda güç üretimi ve sistemde harmonik bozulmalara neden olduğuna dikkat çektiler.

Bunun üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Ülkemizde İç Pazara Arz Edilecek Klimalarda Aranacak Asgari Şartlara Dair Tebliğ” taslağına göre, düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaların enterkonnekte sisteme (elektrik dağıtım şebekesine) ve çevreye verdiği zararların önlenmesi bakımından iç pazara arz etme şartlarını düzenleyerek enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılması esaslarının belirlenmesi amaçlanıyor.

Tebliğ taslağına göre, Ev Tipi Klimaların Enerji Etiketlemesine İlişkin Yönetmelikte belirtilen klimalar, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren “A”, “B” ve “C” sınıfı dışında, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren de “A” ve “B” sınıfı dışında iç pazara arz edilemeyecek. “A-B-C-D-E-F-G” ile sınıflandırılan elektrikli ev aletleri enerji verimliliği sınıfını ifade ediyor. “A” cihazın düşük bir enerji tüketimine sahip olduğu anlamına geliyor.

Örneğin “A” sınıfında bulunan bir cihaz, “C” sınıfında bulanan bir cihaza göre ve cihaz tipine bağlı olarak yüzde 15-20 arası, “G” sınıfındaki bir cihaza göre yüzde 70-80 oranında daha az enerji tüketiyor. Bu nedenle klima cihazı alırken “A” sınıfı enerji verimliliği bulunan cihazı tercih edilmesi öneriliyor.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın