KONTAKTÖRLER Nedir ? Kısa tanımı

KONTAKTÖRLER


KONTAKTÖRLER

Aşırı yük işletme şartları dahil, normaldevre şartlarında akımları kapamaya, taşımaya ve kesmeye yetenekli uzaktankumanda edilebilen anahtarlama düzenekleridir. Kullanım yerleri çok çeşitlidir;elektrik motarlarına yol verilmesinde, kompanzasyon, ısıtma cihazlarının devreyegirip çıkması gibi neredeyse bütün devrelerde ve sistemlerde kullanılırlar.

Çalışma ve kullanma tarzı bakımından kontaktörüdiğer anahtar türlerinden ayıran en önemli özeliği devreyi daha sık açıpkapamaya ve aynı zamanda uzaktan kumandaya elverişli olmalarıdır.

Kontaktörleri uluslararası IEC 60947-4-1standartlarına göre üretilirler ve test edilirler. Kontaktörler tek başlarınadevre koruma elemanı olarak kullanılamazlar ancak bir Termik rölelerle birliktekullanıldıklarında devreleri aşırı yük akımlarına karşı korurlar.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kontaktörün çektirme bobinine enerjiverildiğinde ,alt gövde silisli sacları üzerinde bir manyetik alanindüklenir.Bu manyetik alan üst gövde silisli saclarını kendisine doğruçeker.Üst gövde silisli sacları üzerinde bulunan hareketli kontak bloğuna monteedilmiş olan hareketli kontak baralarıyla birlikte aşağıya doğru çekilir. Buçekilme işlemi sonunda ,hareketli kontaklar sabit kontaklara temas eder, buarada açtırma yayının mukavemetini de yenerek silisli saclar birbirleriyle yüzeyseltemas sağlarlar.Böylece devre tamamlanarak akım iletilmiş olur.

Çektirme bobinin enerjisi kesildiğinde, açtırma yayı üst gövde silisli sacını ve dolayısıyla hareketli kontağı yukarıya doğru iterek ,sabit kontaklatemasını keser.Böylece devreden akım geçişi engellenmiş olur.

kaynak.

Fahri ŞEN

SİGMA Kısa Devre Test Laboratuarı

Elektrik Elektronik Mühendisi

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın