Grafik ve Animasyon Desteği

Grafik ve Animasyon Desteği
Grafik-animasyon görsel malzemeyi zenginleştirici ve destekleyici olarak kullanılmaktadır. Montaj setlerinin büyük çoğunluğunun artık bilgisayar tabanlı olması grafik-animasyon malzemenin daha kolay kullanımına imkân sağlamaktadır. Grafik-animasyon program içinde küçük bölümlerde kullanılacağı gibi programın tamamında da kullanılabilir.
Örnek olarak, sanal stüdyo tekniği ile üç boyutlu grafik-anime bir karakter bir programın tamamında sunucu olarak kullanılabilir.
Eğer yönetmen programı için grafik-animasyon ihtiyacı duyarsa önce bir grafik-animasyon uzmanı ile irtibata geçmelidir. Görüşme sırasında program içeriği, görüntü malzemesinin konusu ve ihtiyaçlar üzerinde konuşulur. Eğer yönetmenin elinde görsel malzeme varsa grafik ve animasyon hazırlayacak görevliye seyrettirilir. Animasyonun 2D veya 3D mi olacağı, hangi programda kullanılacağı, animasyon süreleri, grafik-animasyon tarzı ve renk anlayışı gibi konularda uzlaşma sağlanır.
Program için kullanılacak grafik-anime malzeme tamamlandıktan sonra, montaj setine uygun formatta bir materyale aktarılarak yönetmene teslim edilir. Yönetmen kurgu setinde bu malzemeleri görsel malzemeye en uygun şekilde kullanır.
Grafik ve animasyon görüntüleri zahmetli ve pahalı olmasına rağmen çok sık kulllanılan bir unsur olmaya başlamıştır. Hemen hemen her programda animasyon olmasa da grafik unsuruna rastlamak mümkündür. Özellikle yarışma, ekonomi, haber programlarında çok sık tercih edilmektedir.
Grafikler ve animasyonları televizyon kanalının kendi bünyesinde veya bir prodüksiyon firmasına sipariş vererek hazırlatmak mümkündür.

Posted in Genel.