Doğalgaz Tesisatlarında Topraklama Problemi

Perşembe, 08 Mart 2007

ImageTürkiye ‘de  son yıllarda doğalgazla ısınma konusunda  oluşan yoğun ilgi sonucu  , insanlar   yapılarına doğalgaz hattı  montajı yaptırmışlar  ve  sonrasında da kullanımına geçmişlerdir.Bu yazımızda doğalgaz tesisatlarında doğru topraklamanın nasıl yapılacağı örnek bağlantı detayları ile anlatılmıştır.

EPDK tarafından  Doğalgaz lisanslı şirketlere verilen yetkiler  dahilinde   tesisatlar  yaptırılmakta ve kontrolu da yine bu şirketler tarafından yapılarak  doğalgaz hizmetlerinden yararlanılması sağlanmaktadır.

 

          Doğalgaz borularının   binaya giriş kısmında   yapılan  topraklama işlemi  ve Kombilerin , daire veya yapı içindeki elektrik tesisatına   bağlantısında  yapılan  topraklama  işlemlerinde   yanlışlıklar yapıldığı  görülmektedir.

        Eski binalarda  topraklama  tesisatı olmadığı için  kombilerin elektrik  kablo bağlantılarında   sıfırlama yapılmaktadır. Bu şekilde bağlantı yapıldığı zaman  doğalgaz boruları nötr vazifesi yapmaktadır.

 

        Ayrıca Kombi gövdesine faz kaçağı olduğunda bu sırada nötr ve sıfırlama  hattında bir kopuk varsa  faz Aşağıdaki şekilde hatalı ve doğru uygulamalar gösterilmiştir.

 

          Bölgenizdeki Doğalgaz Şirketlerinin uyarılarak  yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi  gerekmektedir.Aksi takdirde gelecek zamanlarda  doğalgaz tesisatlarında  ve elektrik tesisatlarında tehlikelere yol açabilecektir.      

  Image

  Image 

Yazar:Nejat Cahit Gençer 

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın