Esnek Alternatif Akım Enerji Sistemleri (FACTS)

Cuma, 29 Haziran 2007

ImageGenel olarak FACTS: enerji iletim sisteminde; daha hızlı ve etkin denetim yapmak,  iletim sisteminin güç taşıma kapasitesini   arttırmak , sistemde meydana gelebilecek anormal çalışma koşullarına müdahale etmek    amacıyla geliştirilmiş güç elektroniği tabanlı kontrolör ve sistemler bütünüdür. 

Esnek alternatif akım iletim sistemleri (FACTS), güç elektroniği temelli devre yapılarının a.c. iletim sistemlerine uygulanışını ifade eder. Buradaki esnek kelimesi bu denetleyicilerin güç iletim sisteminin akım veya gerilim gibi değişkenlerini rahatça kontrol edebilme yeteneklerini ifade eder.  FACTS yapıları (cihazları, kontrolörleri veya denetleyicileri) sayesinde: 

Ø      Şebekedeki güç akışları denetlenebilmekte 

Ø      Hatların güç taşıyabilme kapasiteleri arttırılabilmekte 

Ø   Şebekedeki senkronaltı rezonans, gerilim kararsızlığı, güç osilasyonları ve geçici kararlılık gibi sorunlara çözüm bulunabilmektedir. 

Ø Şebekede meydana gelebilecek hızlı olaylara çok kısa süreler içinde müdahale edilebilmektedir.FACTS kontrolörleri güç elektroniğine dayalı yapılar olup çalışmaları genel olarak yarıiletken anahtarların açma ve kapamalarına dayanır.     

Image 

 

Kullanılan başlıca yarıiletken anahtarlar:

 

SCR ve GTO tristörleridir.

 

 Ayrıca GTR, SIT, IGBT, MCT gibi güç elektroniği elemanları da kullanılmaktadır. 

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın