Trafonun Yanmaması için Pratik Bilgiler

Dağıtım sisteminin en önemli ve en basit elemanlarından trafolar maliyetleriylede sistemin pahalı malzemelerindendir.Ülkemizde her yıl ekeonomik ömrünü doldurmadan yanan binlerce trafo büyük bir maddi yükü ülke ekonomisinin sırtına yüklemektedir.

Trafo yanımalarını minumum seviyeye çekebilmek için yapılması gereken birkaç pratik bilgi aşağıda sunulmuştur.Bu bilgilerin ilk başına yerleştirilmesi gereken kalifiye yetişmiş teknik personel diyerek devam edelim. 

–  Parafudr topraklamalari ayri yapilmali ve toprak geçis direnci 4 ohm dan küçük olmalidir. 
–  Isletme topraklamasi (nötr topraklama) ayri yapilmali, koruma topraklamasindan uzak ve toprak geçis direnci 2 ohm dan küçük olmalidir. 
–  Eklatörler ve trafo gövde topraklamasi, birlikte ancak 4 ohm dan küçük olmalidir. Topraklamada; asgari galvaniz veya bakir kazik kullanmali, civata ve baglanti yerleri iyi temas saglayacak, temiz ve oksidasyonsuz yapilmalidir. Galvaniz malzeme kullanilmali, bakir topraklama tercih edilmelidir.Levha kullanilmasi tavsiye edilmemektedir.
– Trafo baglantilarinda; bilhassa alçak gerilim iletimi saglayacak tij baglantilarinda kullanilacak prinç pul ve somunlarin yüzeylerinin temiz, düzgün olmasina ve kontra somun ile ***ilarak gevsemesine olanak verilmemesine dikkat edilmelidir. Demir pul ve rondela kullanilmamalidir.
– Trafo; dengeli yüklenmelidir. Yük fazlara esit dagitilmalidir. Ölçü aletiyle günün muhtelif saatlerinde kontrol edilmelidir.
Trafo alçak gerilim baglantilarinin isinmasi renk degisiminden veya uzaktan isi ölçen lazer termometre ile sýcakligi kontrol edilmeli, isiniyorsa sebebi arastirilmali ve sorun giderilmelidir.
– Trafonun alçak gerilim çikisindan saltere giden kablo isi ve baglanti bakimindan kontrol edilmelidir. Baglantilarin isinmasi trafonun yanmasýný hizlandirir. Özellikle direk inisinde kablonun köse yapmamasina ve zedelenmemesine dikkat edilmelidir.
– Termik manyetik koruyucu salterin; ayarlari, isinmasi kontrol edilmeli ve normal degerlerde olmasi saglanmalidir.
– Panoda; voltaj yükselmesinde atlamalara meydan verecek faz, toprak yakinlasmalari kontrol edilmeli; böyle noktalar varsa giderilmelidir. Aksi halde yildirimlarda panoda kisa devre meydana gelebilir ve trafonun da hasar görmesi mümkün olabilir.
– Seksiyoner manevrasinda; biçaklarin kapanmasina dikkat edilmeli, bir fazin açik kalmasi, durumunda trafoya daha büyük akimlar getireceginden trafo ve motorlar yanabilir ve gerilim dengesizligi görülebilecektir.
– Sigortali seksiyonerlerde kullanilacak sigorta; çekilecek güçle orantili ve uygun seçilmelidir. Sigorta yerine tel hiçbir sekilde kullanilmamalidir. Sigortalar çeneye ***i ***iya girecek sekilde ayarlanmalidir. Seksiyonerde meydana gelen arklanma trafoya zarar verecektir.
– 630 kVA ve daha büyük trafolarda sekonder korumalar iyi ayarlanmalý, çalisir aktif olmasi saglanmali, belirli periyotlarda kontrol edilmelidir. Sekonder korumanin aküsünün desarj olmasi veya ömrünü yitirmesi korumayi tamamen ortadan kaldiracagindan aküler en geç ayda bir kez kontrol edilmelidir. 
– Trafoda; eklatör çubuklari ayari ile oynanmamali, nakliye esnasinda bozulmussa trafo bakim ve isletme talimatina uygun ayarlanmalidir.
– Her cihazda oldugu gibi "TRAFODA ISLETME ve BAKIM TALIMATI" çok iyi okunmali, yazilanlara uyulmali, uygulanmalidir.
– Isletme bakim talimati konusunda yetkili Elektrik Mühendisi veya firmasi tarafindan son kullanici (abone) bilgilendirilmelidir. ve son olarak periyodik bakimlar mutlaka i planli olarak yapilmalidir.

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın