Mini Bir Tesla Bobini 9V la Nasıl Yapılır

Mini Bir Tesla Bobini 9V la Nasıl Yapılır

Bir Mini Tesla Bobini 9V Nasıl Yapılır
Bir Mini Tesla Bobini 9V Nasıl Yapılır

Sıradan bir lise projesi veya zırhı üfleyen arcing projesi olsun, bir Tesla Coil inşa etmek her zaman eğlenceli ve projenizi kesinlikle serin ve çekici hale getirecek. Tesla Bobini, küçük bir giriş gücü (9V) sağlandığında havada yüksek gerilim elektrik alanı oluşturan basit bir bobindir ve bu elektrik alanı küçük ampulleri parlatacak kadar güçlüdür. Bu ilke ayrıca, İndüksiyon Motorları, AC akım, neon ampuller, Uzaktan kumandalar vb. Icat etmek için kredi alan Nicolas Tesla tarafından icat edildi .

Bu Mini Tesla Bobini Devresi çok basit ve sadece 9V pil yardımı ile çalışıyor ve çok kolay üretilen elektronik parçaları kullanıyor (parmaklar geçildi). Bu projeyi zaten denemiş ve sonuca ulaşamayan bir avuç insan var; bu çoğunlukla yaygın olarak ortaya çıkan birkaç küçük hatadan dolayıdır. Zaten Tesla bobinlerini bırakıp bırakmadıysanız ya da bu konuyla tamamen yeni iseniz, bu öğretici Tesla bobininizi kurmak ve hata ayıklamak için son durağınız olacak ve çalışmaya başlayacaktır. Bu DIY Eğitiminde 9v Pil ile Basit Bir Tesla Bobini nasıl kuracağınızı ve kablosuz olarak gücü ileteceğimizi öğreneceğiz .

Uyarı: Bu yüksek voltajlı bir projedir, bu nedenle ne yaptığınızı her zaman bildiğinizden emin olun. Voltaj öldürücü değildir, ancak eğer herhangi bir yay ile doğrudan temasa girerseniz sinir ve doku hasarına neden olabilir. Çok korkmak zorunda değilsiniz, ancak her zaman güç açıkken bobine değmemeyi unutmayın.

Gerekli Malzemeler:

 1. Manyetik tel aka Emaye kaplanmış bakır tel
 2. 22K Direnç
 3. 2N2222 Transistör
 4. LED
 5. Sıradan süpürgelik tel
 6. İletken olmayan silindirik nesne
 7. 9V Pil (veya 5V Besleme)
 8. maketler

Bir Tesla bobininin çalışması:

Tesla bobini yapmaya başlamadan önce, nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir. Ancak o zaman ancak başarıyla kurabilir ve hata ayıklayabiliriz. Tesla bobini Elektromanyetik İndüksiyon ilkesiyle çalışır Buna göre bir iletken değişen bir manyetik alanın altına yerleştirildiğinde, iletkende küçük bir akım indüklenecektir. Bir Tesla bobini için bu iletken ikincil bobin olarak adlandırılacak ve değişken manyetik alan birincil bobin vasıtasıyla osilasyonlu bir akım geçirerek üretilecektir .

Biraz da şaşkın gelebilir, ancak işlerin daha net hale getirileceği devre şemasına devam edelim.

Devre şeması:

 Aşağıda verilen Mini Tesla Bobini Projesinin devre şeması çok basittir. Bu yüzden, nasıl çalıştığını anlamalısınız ve nasıl inşa edileceğini öğrenin. Bu devredeki ana bileşen, silindirik bir nesnenin etrafına manyetik bir tel (emaye) sararak yapılan (herhangi bir iletken olmayan nesne çalışacak) sekonder sargı (altın renk ) dir.

Birincil bobin üzerinden (mor renk) akım sağlamak için 2N2222 gibi yüksek akımlı yüksek frekanslı bir transistor kullanılır . Bütün kurulum, yukarıda gösterildiği gibi 9V pil ile sağlanmaktadır . Akünün pozitif ucu birincil bobinden Transistor kollektörüne ulaşır ve verici topraklanır. Bu, transistör iletildiğinde, akım birincil bobin boyunca akar demektir. LED diyot ve ikincil bobinin bir ucu da devrenin salınımını sağlamak için transistörün tabanına bağlanır, böylece transistör birincil bobine osilasyon akımı gönderir. Daha teknik olmasını istiyorsanız ve ” Slayer Exciter Circuit “ için Google’ın ne kadar salınım oynayacağını öğrenmek istiyorsanız .

 DIY mini tesla bobin devre şeması 9v

Dolayısıyla, bu düzenlemeyle, salınım yapan bir akıma sahip olacak ve dolayısıyla etrafında bir taşıyıcı manyetik akı üretecek bir birincil bobinimiz var. Şimdi, bu bobin ikincil bobin etrafına sarıldı ve dolayısıyla elektromanyetik indüksiyon yasasına göre ikincil bobinde bir gerilim indüklenecektir. İkincil bobinde dönme sayısı birincil bobinden çok büyük olduğundan, bu gerilim çok yüksek bir gerilim olacaktır ve bu nedenle bu bobin etrafında normal CFL ampulleri parlatacak kadar güçlü olan ve içinde kullanılan çok güçlü bir elektrik akımı olacaktır. Kablosuz Güç Aktarımı .

mini tesla coil 9v akışı ile parlayan CFL ampul

İkincil Rulo Sarmak:

Bu projede önemli bir adım, ikincil bobin sarmaktır. Bu zaman alan bir süreçtir ve dolayısıyla bu bölümde kendinizi acele etmeyin. Her şeyden önce, emaye bobin teli olarak da bilinen bir manyetik bobine ihtiyacınız olacak. Bu teller röle bobinlerinde, transformatörlerde ve hatta motorlarda bulunabilir. Ya birisini tekrar kullanabilir veya yeni bir tane satın alabilirsiniz. Tel ne kadar inceltilirse sonuçlar da o kadar iyi olur.

Manyetik telle hazır olduğunuzda silindirik bir cisim gerekir . Bu nesneyi seçerken tek kural iletken olmaması , PVC boruları, karton ruloları seçebilmesidir veya 4-5 A4 yaprağını bir araya getirip bir araya getirebilirsiniz. Silindirin çapı 5 cm ila 10 cm arasında herhangi bir yerde olabilir ve uzunluk en az 10 cm olmalıdır. Nesne, ne kadar uzarsa sığabileceği daha fazla dönüş türüdür.

Bobin ve silindirik cisim alındıktan sonra sarma işlemini başlatmanın zamanı geldi, sadece birkaç tur çevirerek rüzgar ve başlangıçta sarımın güvenliğini sağlamak için bir bant kullanınız ve daha sonra tam sargıyla devam etmelisiniz. Sararken aşağıdaki ipuçlarını takip ettiğinizden emin olun

 1. Bobinleri mümkün olduğunca yakın sarın
 2. Bir bobin devrini başka bir bobin üzerine bindirmeyin
 3. En az 150 tur almaya çalışın, 300 turluk bir değer genellikle iyi olacaktır.

Mini tesla bobin 9v için ikincil bobin sarımı

Ortak Yanlış Kavramlar:

Bir kez bobinle hazır hale geldikten sonra, devre diyagramını izleyip bağlantıları yaptıktan sonra projeyle neredeyse% 90 kalacağız, ancak cevapları aşağıda bulabileceğiniz birkaç sık sorulan soru var.

 1. Bu transistör için tam bir eşdeğer seçmediğiniz sürece 2N2222 yerine normal bir transistör kullanmayın.
 2. 22K direnci tam olarak aynı olması gerekmemektedir ve 12K’dan 30K’ye kadar herhangi bir yerde olabilir.
 3. Kullandığınız 9V pilin yepyeni olduğundan emin olun çünkü ucuz piller bu devredeyken 5 dakikadan daha uzun sürecek değil, bir Arduino ya da bunu kullanabileceğiniz + 5V kaynağı olan bir şey varsa bunu da kullanabilirsiniz.
 4. Bobininizin herhangi bir dönüş sayısına sahip olması için tamamen iyidir, ancak minimumda en az 150 tur olması gerekir, sayıyla çok doğru olması gerekmez.
 5. Devre 5V’dan 10V’a kadar çalışabilir. Bununla birlikte 500mA’den fazla basmayın
 6. LED parlayan dışında başka bir amaca sahiptir, aslında transistörü değiştirmek için kullanılır, böylece yok saymazsanız, KIRMIZI renkli bir LED iyi çalışacaktır.
 7. LED’iniz Circuit’e güç verildiğinde yanabilir veya parlamaz, bu konuda endişelenmeniz gerekmez.
 8. İkincil bobinin serbest ucunda bir kıvılcım (yay) alabilir veya almazsınız, bu konuda da endişelenmenize gerek yoktur. Eğer bir Arc bulursan ona dokunma.
 9. Devrenin yalnızca normal bir CFL ampulü kullanarak çalışıp çalışmadığını daima kontrol edin.
 10. İkincil bobinin üzerine bir metal yük (folyo kağıdı) ekleme isteğe bağlıdır, ancak sonuçlarını iyileştirir, ancak temel bir çalışma çıktısını almak için zorunlu değildir.
 11. Tıslama sesi duymak için çok az şansınız var, bu yüzden beklemeyin.

9V Mini Tesla Bobininin Çalışması:

Bobini sarmanın adımlarını izleyin ve bağlantıyı devre şemasında gösterildiği gibi yapmak için ekmek tahtası kullanın. Her şeyi yaptıktan sonra projeniz şöyle görünecektir.

mini tesla coil 9v kullanarak parlak CFL ampul kablosuz

Devredeki gibi iki 47K direnç kullandığım için 22K’luk bir direnç ya da yakınında bir şey yoktu. Şimdi, nihayet eğlenmenin tam zamanı. Yeni bir 9V pil kullanarak devrede güç sağlayın ve bir CFL ampulü bobin yakınına getirin; aşağıdaki videoda gösterildiği gibi CFL ampul parlaklığını kendi başına herhangi bir bağlantı olmadan izleyebilmeniz gerekir . Aynı zamanda tüp ışıkları üzerinde de aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Devam edin ve onunla oynayın, projeyi geliştirmek için, mevcut dereceyi arttırarak veya ikincil bobinin serbest ucundaki yayları elde etmek için ikincil bobin üzerindeki dönüş sayısını arttırarak çok daha fazla alan var. Ancak, bütün bu şeyler yeni bir ders için bırakılmıştır.

mini tesla coil 9v nasıl yapılır

Devrenin bir mulimetre ile çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz , sadece multimetrenin gerilim moduna alınması yeterlidir . Devrenin zeminindeki siyah proba dokunun ve kırmızı probu havada yüzen bırakın, multimetrede aşağıda gösterildiği gibi 1247V’luk çok yüksek bir voltaj okurken çok yüksek gerilimi okuyabilirsiniz. Zaten uyarıldınız, bu yüksek gerilim kurulumunda çok dikkatli olun. Burada bir Dijital Multimetre nasıl kullanılır öğrenin .

mini tesla coil için ölçme gerilimi 9v

NCV modunda bir Kelepçe Tipi Multimetresi kullanarak Flux varlığını da kontrol edebilirsiniz . Multimetreyi bobinin yakınına getirdiğinizde, parlama ışığı ile bip sesi duyulmaya başlayacaktır.

kelepçe multimetresi mini tesla coil 9v kullanarak akı tespiti

Ancak, bekleyin! …., ampulünüz parlamazsa ne olacak? Endişelenmeyin, bir yerde çok ince bir problem olmalı. İlk önce denemek için en yaygın olan bir çözüm, birincil bobininin polaritesini değiştirmektir; birincil bobininin kolektör ucunu aküye pozitif, birincil bobinin pozitif ucunu da toplayıcı iğnesine bağlar. Bu, sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Değilse, yeni bir 9V pil veya başka bir güvenilir güç kaynağı kullanmayı deneyin.

O zaman bile, herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, yukarıdaki genel yanlış yönlendirmeyi okuduğunuzdan ve devre bağlantınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Her şey başarısız olursa, sorununuzu aşağıdaki yorum olarak göndermekten çekinmeyin. Devrenin çalışması için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Posted in Genel.