Güneş enerjisinden BEDAVA elektrik elde edebilirsiniz

Güneş enerjisinden BEDAVA elektrik elde edebilirsiniz.Güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürmek için mutlaka ve mutlaka güneş panelleri gereklidir.

Güneş panelleri, elektronik cihazlardaki entegre devre üretiminde kullanılan yarı iletken maddeden yapılmıştır.Günümüzde kullanılan en popüler yarı iletken madde silikon kristaldir. Güneş ışınları söz konusu yarı iletken madde içeren güneş panellerine temas ettiği zaman foto-voltaik etki ile elektrik üretir. Bu bir 12 V doğru akımdır ve akülerde hemen depolanabilir. Söz konusu elektrik enerjisi bir "akım çevirici" (alternatör) vasıtası ile 220V değişken akım haline dönüştürülüp elektrik gereksiniminizi karşılar.

 Image 

1. Güneş Panelleri

Monokristal (monocrystalline) veya polikristal (polycrystalline) hücrelerden oluşan paneller "seri" bağlanırlar ve "doğru akım" üretirler.Ürettiğiniz elektriği çogaltmak isterseniz birden fazla panel kullanabilirsiniz.

2. Akü (Batarya)

Depolama ünitesi, elektrik üreten panel ve tüketici cihaz arasındaki enerji deposudur.Ne kadar çok akü kullanırsanız o kadar elektrik depolayabilirsiniz.

3. Alternatör

12 V luk doğru akımı   220 V degişken akıma çevirerek evdeki cihazların kullanılabilmesini sağlar.

4. Regülatör

Aküyü deşarj olmaktan veya gereğinden fazla şarj olmasından korumak, sistem güvenliği ve enerji verimliliği yönünden önemlidir.

Sistemin akü ile kurulmuş olması nedeniyle güneşli zamanlarda üretilen elektrik bir taraftan evinizdeki elektrikli cihazlari calıştırırken diğer taraftan aküyü şarj eder. Şarj olan akü, elektrik kesintilerinde veya güneşin olmadığı zamanlarda elektrik ihtiyacınızı karşılar. Bu sistem size elektriği BEDAVA elde etme imkanı sağlar. Sistemin kurulum maliyeti ise elektrik kesintilerine karşı satın alınacak bir jeneratör ile iki yıllık bakım ve yakıt masrafından düşük olacaktır.

Güneşten elektrik üreten çeşitli paketler satın alabilirsiniz. En küçük paket , elektrik kesintilerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Ancak üretilen elektrik bedava olduğu için elektrik kesintinin olmadığı zamanlarda da telefon, TV, buzdolabı ve bilgisayar gibi düşük güç gerektiren cihazları kullanmanız mümkündür.

 

Kaynak:serenenerji 

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın