Durgun elektriğin Tanımı ve Kullanım Yerleri

Durgun elektriğin teknolojide kullanımı

Durgun (statik) elektrik genellikle rahatsız edici bir olgu olarak düşünülmesine rağmen endüstride faydalı ve önemli alanlarda kullanılır. Örneğin bazı fotokopi makineleri ve lazer yazıcılar durgun elektrikle yüklenen silindir şeklinde bir ‘drum’ aracılığıyla baskı yapar. ‘Drum’ın üzerinde kağıda basılacak yerler yüklenir ve mürekkep parçacıkları yüklü yüzeye yapışır. Basılacak metin, mürekkeplenmiş ‘drum’ aracılığıyla kağıda basılır. Burada mürekkep parçacıklarının ‘drum’a yapışmasını sağlayan mekanizma küçük kağıt parçalarının durgun elektrikle yüklenmiş plastik bir tarağa yapışmasını sağlayanla aynı mekanizmadır.

Ayrıca durgun elektrik filtreleme aracı olarak da kullanır. Endüstriyel tesislerin bacalarında havaya karışması istenmeyen küçük parçacıklar yüklenir ve bacadan çıkış yolları üzerinde ters yükte bir filtreye elektriksel çekim kuvveti nedeniyle yapışırlar. Benzer şekilde çalışan ev kullanımı için üretilmiş hava temizleyiciler de vardır. Yine benzer bir uygulama statik olarak yüklenebilen parçacıklarla yüklenemeyen parçacıkların oluşturduğu karışımların ayrıştırılmasıdır. Önce bütün karışım durgun elektrikle yüklenir, ki bu yüklemeden parçacıklardan sadece bir türü etkilenir, ve yüklü parçacıkların yapışacağı bir yüzey aracılığıyla karışım birbirinden ayrılır.

Durgun elektrikle yüklü parçacıklar bir yüzeye mekanik olarak uygulandıklarından daha ince ve düzgün bir dağılımla yapışırlar. Bu özellik sebebiyle araba, buzdolabı gibi ürünler statik olarak yüklü boya parçacıklarıyla boyanır. Parçacıklar elektriksel çekim nedeniyle yüzeye yapışır ve boya kuruduğunda düzgün bir yüzey elde edilir. Benzer bir üretim süreci zımpara kağıdı üretiminde de kullanılmakta, kağıt üzerindeki parçacıkların yönelimini ve aşındırıcı yüzeyin kalınlığını mekanik üretimde mümkün olmayan bir şekilde ayarlayabilmektedir

Posted in Genel.

Bir cevap yazın