AYDINLATMA ŞİDDETİ ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ TALİMATI

Yetersiz veya uygun olmayan aydinlatma, is verimini etkilemekte, yorgunluga neden olmakta ve en önemlisi is kazasi olasiligini arttirmaktadir. Çalisma bölgesindeki aydinlatma düzeyi ölçümleri luksmetre cihazlari ile yapilir. Ölçümlerin saglikli olmasi için gece ve gündüz ölçümleri yapilarak suni ve tabi aydinlatmalar tespit edilmelidir.

Isçi Sagligi ve Is Güvenligi Tüzügünün 18.maddesinde isyerlerinin çeşitli ünitelerinde olmasi gereken aydinlatma düzeyleri belirtilmistir.

Isçi Sagligi ve Is Güvenligi Tüzügü Madde:18

· Isyerlerindeki avlular, açik alanlar, dis yollar, geçitler ve benzeri yerler, en az 20 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

· Kaba malzemelerin tasinmasi,aktarilmasi,depolanmasi ve benzeri kaba islerin yapildigi yerler ile is geçit koridor yol ve merdivenler,en az 50 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

Kaba montaj, balyalarin açilmasi,hububat ögütülmesi ve benzeri islerin yapildigi yerler ile kazan dairesi,makine dairesi,insan ve yük asansör kabinleri malzeme stok ambarlari, soyunma ve yikanma yerleri, yemekhane ve helalar,en az 100 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

· Normal montaj, kaba isler yapilan tezgahlar, konserve ve kutulama ve benzeri islerin yapildigi yerler,en az 200 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

· Ayrintilarin, yakindan seçilebilmesi gereken islerin yapildigi yerler,en az 300 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

· Koyu renkli dokuma,büro ve benzeri sürekli dikkati gerektiren ince islerin yapildigi yerler,en az 500 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

· Hassas islerin sürekli olarak yapildigi yerler en az 1000 lüks (lux) ile aydinlatilacaktir.

 

 

AYDINLATMA ŞİDDETİ ÖLÇÜM TALİMATI

 

1-        Aydınlatma şiddeti, işyerlerinin imalat veya depo bölümlerinin ışık şiddetlerinin uygunluğunun tespiti için yapılan bir testtir.

 

2-        Test talebinde bulunan firmada daha önceden tespit edilmiş olan aydınlatma şiddeti ölçüm noktaları, Lüxmetre adı verilen ölçü aleti ile boş mahallerde yerden 80 cm, imalat yapılan yerlerde ise imalat makinalarının üzerinde ölçülür.

 

3-        Gündüz yapılan ölçümlerde ölçüm yapılan yerde cihaz üzerine direkt olarak güneş ışığı gelmemesine dikkat edilir.

 

4-        İşletmelerin isteğine göre ölçümler gece de tekrarlanır.

 

5-        Tespit edilen değerler, olması gereken değerlerden az ise firma uyarılır ve ilave aydınlatma sistemleri, reflektörlerin temizlenmesi, açık renk boyanması gibi önerilerde bulunulur.

 

6-        Buna göre tanzim edilecek raporda bölge bölge ayrıntılı olarak bulunan ve en az olması gereken değerler belirtilir.

Kaynak:Meslekidenetim 

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın