Akıllı Yazılım Etmenleri

 Yüksek Lisans Tezi

 

Akıllı Yazılım Etmenleri

 

Mehmet KAYA

 

Fırat Üniversitesi

Fen Bilimleri Enstitüsü

Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı

1998, Sayfa : 103

 Akıllı yazılım etmenleri, kullanıcıların davranış biçimlerini öğrenerek, bir kimse tarafından belirlenen bilgiyi arayan ve tasnif eden veya bir kimse adına belirli işleri gerçekleştiren yazılım parçaları olarak tanımlanabilir. Birer yapay zeka programı olan etmenler, kullanıcı lehine sistem kaynaklarını ve rutin olarak yapılan işlemleri sürekli denetim altında tutarak yarar sağlayacaktır.

Bu tez çalışmasında, akıllı yazılım etmenlerinin genel özellikleri, bu özelliklerin biçimsel olarak tanıtımı ve etmen belirtileri üzerinde durularak etmenlerin sınıflandırılması ve etmen mimarileri incelenmiştir. Ayrıca kullanıcı adına hareket eden bir etmenin oluşturulması için JAVA derleyicisi kullanılarak, masa üstü etmen sınıfına ait olan ve kullanıcının belirlediği programları sürekli denetim altında tutarak rutin olarak gerçekleştiren bir sistem etmeni tasarlanmıştır.

ANAHTAR KELİMELER : Yazılım etmenleri, İşbirliği yapan etmenler, Birlikte çalışan etmenler, İnternet etmenleri, Hareketli etmenler, Bilgi filtreleme, Arama makinesi, Elektronik alışveriş

TEZE ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın