TÜRKİYE, GÜNEŞ ENERJİSİNDE DEVLERİ SOLLADI.

TÜRKİYE, GÜNEŞ ENERJİSİNDE DEVLERİ SOLLADI.


Fransa’da yayımlanan yenilenebilir enerji teknolojileri dergisi Plein Soleil, Türkiye’nin ısısal güneş enerjisi üretiminde dünya dördüncüsü ve Avrupa birincisi olduğunu yazdı.
Plein Soleil dergisinin son sayısında Avrupa Termik Güneş Birliği’nin (ESTIF) 2001 yılı verilerine dayandırılarak çıkan haberde, Türkiye’nin ısısal güneş enerjisi bakımından, Çin, ABD ve Japonya’dan sonra 4’üncü sırada yer aldığı belirtildi. Habere göre, Çin, yıllık 22400 MWs, ABD 17500 MWs ve Japonya ise 8450MWs ısısal güneş enerjisi üretirken, Türkiye’nin üretimi 5690 MWs olarak gerçekleşti.
TÜRKİYE AKDENİZ’İN DEVLERİNİ GEÇTİ
Türkiye’nin ardından Almanya yılda 3085 MWs, İsrail 2744 MWs, Yunanistan 2093 MWs ve Avusturya 1644 MWs ısısal güneş enerjisi üretiyor. Yıllık ısısal güneş enerjisi üretiminde, Türkiye gibi Akdeniz ülkeleri olan Fransa 10, İspanya 14 ve İtalya 17’inci sırada yer aldı.

�TÜRKİYE POTANSİYELİNİ GÖRMELİ’
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güneş Enerjisi Planlama ve Tasarım Birimi Başkanı Doç. Dr. Çetin Göksu, ESTIF’in göre, bir güneş ülkesi olan Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde dünya devleri ile yarışmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, Almanya, Fransa ve İspanya gibi, güneş enerjisi üretiminde büyük atılım yapan ülkelerin toplamından daha fazla güneş enerjisi ürettiğine dikkati çeken Doç. Dr. Göksu,�Türkiye ısısal güneş enerjisi üretimininde Avrupa hükümetlerinin yaptıkları teşvik ve çalışmalara karşın, bu ülkeleri solladı� diye konuştu.
Kyoto Protokolü’nün yürürlüğe girmesiyle birlikte güneş enerjisinin öneminin artacağına işaret eden Doç. Dr. Göksu, Türkiye’nin ayrıca güneş pilleri, güneş mimarisi ve güneş enerjili toplu konut gibi alanlarda da potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın