Trafo Sabit Kompanzasyonu Değerleri Hakkında

Trafo Sabit Kompanzasyonu

REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONU KONUSUNDA TESİSLERE MÜŞAVİRLİK VE ONARIM HİZMETİ VEREN ARKADAŞLARIMIZA ÖNEMLİ HATIRLATMA !!!

Bilindiği üzere Tedaş’tan kendine özel trafo kurarak enerji alan ve enerji ölçümü A.G. den yapılan tesislerin ölçü bölmelerinde, ölçüye esas sayaçlardan önce sabit kondansatör bulunmuyordu.
Trafo reaktif kayıpları için kompanzasyon panoları içinde bir grup sabit olarak seçiliyordu.Kapasitif Reaktif sayaç uygulaması ile birlikte,bu sabit gruplar tüketiciler tarafından iptal edildi.Kapasitiften cezaya giriyoruz diye.Şimdi ölçü bölmelerinde (mühürlü bölmede) trafo gücünün % 2.5-3 ‘ ü oranında sabit kondansatör bulunuyor.

BU KONDANSATÖRÜN ÖNEMİ :

TEDAŞ AÇISINDAN BAKILDIĞINDA; sayaçlar tesisin sadece tükettiği aktif ve reaktif enerjiyi kaydettiğinden bu enerjiler faturalandırılıyor. Tesis özel trafo kullandığından aktif tüketimin %3.5 ‘i kadar trafo kaybı faturalara ilave ediliyor. Tesisteki kompanzasyon panosunun düzenli çalıştığı da düşünüldüğünde,güç trafosunun reaktif kayıpları Tedaş’ ın üzerine kalıyordu.

TÜKETİCİ AÇISINDAN BAKILDIĞINDA; tesisin normal çalışma temposunda bir sıkıntı yok.Faturalama sayaçların kaydettiği ve yönetmeliklerde belirtilen tarifeler doğrultusunda yapılıyor.Tesisin bir faturalama döneminde hiç tüketim yapmaması-çalışmaması veya kullandığı güç trafosunun boştaki kayıplarından az enerji tüketmesi durumunda ortaya çıkıyor.
Trafo sabit kondansatörü bulunan, 31.5/0.4 kV. 50 KVA güç trafosu kullanan ( Örnekleme Köy İçme suyu tesisi alınmıştır) tesisin bir aylık faturalama döneminde çalışmaması sonucu faturası 30.- YTL civarında iken,
Trafo sabit kondansatörü bulunmayan aynı özellikteki tesisin faturası 110.-YTL civarında olmaktadır. Tüketicinin bu noktada kafası karışıyor. Nasıl olur hiç çalışmadım diye.

NOT:Bu uygulama tamamen yönetmelikler dahilindeki bir uygulamadır

Posted in Genel.

Bir cevap yazın