Radyoyu Kim icat Etti: italyan Mucit Guglielmo Marconi Radyonun İcadı

Radyonun İcadı
talyan Mucit Guglielmo Marconi radyyu icateden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyonun kendi icadıolduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır. Telsiz telegrafpatentine sahip olan Nikolai Tesla, Olive Lodge bu iddiayı ortayaatanların başında gelir. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov iseanlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadıiçin patent almamıştır. Daha pek çok insan vardır fakat ticari başarıyıyakalayan kişinin Marconi olduğu herkesçe kabul edilir.

Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly’ninbulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak içinkullanılan bir aracıgeliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları1895 yılında Marconi ve Popov’un birbirlerindenhabersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından"Heinrich Hertz"ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi.

İtalya^daaradığı desteği birtürlü alamayan Marconi sonunda İngiltere’ye gitti veburada ilk radyonun patentini aldı. Bu patent alımının ardından birçokfarklı versiyonu üretildi. Lee De Forest ve Edwin Howard ArmstrongAmerika’da radyo teknolojisinde çok büyük değişiklikler yaptılar.Tüpler ve devreler kullanrak bambaşka bir hal kazandrdılar. 1947yılında transistörün icadı ise radyo teknolojisi için bir devrimolmuştur.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın