Optik sensörler veya fotoseller ışık emisyon prensibiyle çalışan elektronik malzemeler

Optik sensörler veya fotoseller,ışık emisyon prensibiyle çalışan elektronik malzemelerdir. Bir verici yada ışık kayağı ve bunların ışınla- rını almak için bir alıcıdan oluşurlar. Vericide bulunan ışık kaynağı belirli bir frekansta ışık yayar. Alıcı ise bu kaynaktan belirlenen frekanstaki ışığın alınmasında kullanılır.

Kullanılan ışık Kızılötesidir. Sensör vericiden gönderilen ışık frekansı ile alıcıdan gelen ışık frekansının karşılaştırmasını yapar. Eğer aynı frekansta ışık alırsa çıkışını aktif hale getirir.

Image

CİSİMDEN YANSIMALI OPTİK SENSÖRLER

Cisimden yansımalı optik sensörler, vericiden gönderilen ışın bir cisme çarpıp geriye yansıyarak alıcı tarafından alınması vasıtasıyla çalışır. Bu tip sensörlerde cismin rengi ve parlaklığı algılama mesafesini etkilemektedir. Opak yüzeylerde algılama uzaklığı cismin renginden etkilenir. Parlak renkler maksimum algılama imkanı verir. Teknik verilerdeki hissetme mesafesi mat beyaz kağıt ile ölçülmüştür.

FARKLI RENKLERE GÖRE SENSÖRLERİN ALGILAMA MESAFESİ

Image

 

YARIK TİP OPTİK SENSÖRLER Yarık tip optik sensörler, vericiden gönderilen ışık alıcı tarafından alınır.Eger araya ışığı kesecek bir cisim girerse sensör çıkış verir. Eğer cisim şeffaf ise bu ışığı kesemez ve sensör bu cismi hisedemeyebilir. Bu durumlarda hassasiyet ayarlı yarık tip optik sensörlerin kullanılması gereklidir.  

 

ETİKET SENSÖRÜ Etiketleme ve paketleme makinalarının etiket aralarının hissedilmesinde kullanılmaktadır. Üzerinde bulunan hassasiyet ayarı vasıtasıyla her tür etikette kullanılabilmektedir.

UYGULAMA ÖRNEKLERİ

ImageImage 

 

Kaynak:mefa 

Posted in Uncategorised.

Bir cevap yazın