FİBER OPTİK AYDINLATMA

FİBER OPTİK AYDINLATMA


www.fiberli.com sitesinden alınmıştır.

Fiber optik aydınlatma teknolojisi, diğer aydınlatma teknolojilerinden oldukça farklı ve uygulama alanı yönünden sınırsız sayılabilecek bir teknolojidir. Fiber optik aydınlatma sistemleri ile tasarım hayal gücünüzle sınırlıdır. Hayal ettiğiniz hemen her şeyi uygulayabilirsiniz.
Fiber optik aydınlatma teknolojisini diğer aydınlatma teknolojilerinden farklı kılan en temel özelliği ÖZGÜRLÜK ve ESNEKLİKTİR. Fiber optik aydınlatma sistemlerinde kullanılan ışık kaynağını istenilen herhangi bir noktaya yerleştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Bu kavram size beraberinde bir çok avantaj sağlar.

Fiber optik aydınlatma sistemi 2 ana bölümden oluşur;
-Işık Kaynağı
-Fiber Optik Kablo Demeti

(*) Bunlara bağlı olarak istenirse LENS Armatürlerde kullanılabilir.
Fiber Optik kablolar; hazırlanan projeye, mimarı tasarıma yada ihtiyaca uygun ebatlarda kesilerek bir demet haline getirilir. Işık kaynağına, (ışığın çıkış noktasına) sonlandırıcı muf ile yerleştirilir. Böylece ışık kaynağının ürettiği ışık, fiber optik demet içinde taşınarak, armatüre veya direkt çıplak fiber optik uca iletilir. (Büyük projelerde kablo kesimi ve demetlendirilmesi imalat yerinde yapılır.) Bir Fiber optik kablo demeti aynı veya farklı çaplarda ve uzunluklarda tamamen ihtiyaca göre belirlenen fiber optik kablolardan oluşur. Fiber optik aydınlatma sistemi, armatür ile ışık kaynağının fiber optik kablolar aracılığı ile birbirinden ayrılması sayesinde mimari tasarımlarda hayal gücünü zorlayabilecek, olağanüstü diyebileceğimiz bir aydınlatma harikası ortaya koymaktadır. Kullanılacak armatürler mekanların mimarisine göre birçok değişkenlikler ile karşımıza çıkabilir. (kristal uç, sonlandırıcı uç, lens armatürler gibi…)
Lens Armatür kullanma amaçları
-Estetik bir görünüm elde edilmesi,
-Daha yoğun bir ışık elde edilmesi,
-Noktasal ( spot ) aydınlatma istenildiği durumlar,
-Yaygan ( Flood ) aydınlatma istendiği durumlarda,
Ayrıca, armatürler alışılagelmiş aydınlatma elemanlarına göre daha küçük boyutlarda olabilmesi sebebiyle ve aynı zamanda optik lenslerle donatılabilme özelliğine sahip olmalarıyla da ayrıcalıklıdırlar. Işık yoğunluğunu arttırmak için amaca uygun seçilmiş armatürlerle, ışığın çıkış açısı 120 dereceden 1 dereceye kadar düşürülebilmektedir. Böylece istenilen efekt net olarak elde edilmektedir.

FİBER OPTİK AYDINLATMA SİSTEMİNİN DİĞER AYDINLATMA SİSTEMLERİNE GÖRE AYRICALIKLARI

-Fiber optik kablo sadece ışık taşıyıcıdır, elektrik akımı taşımaz.
Nemli ve soğuk ortamlarda, aydınlatmanın elektrik riski taşıması istenmeyen yerlerde tam bir güven içerisinde kullanılabilir.
– Işık kaynağında üretilen ve fiber optik kablolar ile taşınana ışık soğuk olduğu için yakınındaki canlılara ve malzemelere zarar vermez. Dolayısıyla, dış ortamlarda, insanların ve diğer canlıların birebir temasının olduğu yerlerde güvenle kullanılabilir.
– Işık kaynağından çıkan ışık, ihtiyaca göre bir yada birden fazla noktaya dağıtılabilir.
– Işık hijyendir. Kaynak ışıklı alanda bulunmadığı için manyetik alan oluşturmaz. Böylece toz v.b. partiküller harekete geçmez. Bu sayede gıda vitrinlerinin aydınlatılmasında ve bakımında hijyen sağlanır.
– Isıya duyarlı ve hassas, patlama riski olan yada bakımı zor / imkansız olan noktalarda diğer aydınlatma sistemlerine göre tek çözümdür.
-Işık kaynağının içine yerleştirilen özel efekt diskleri ile renk değişimi, pırıltılı ışıma yada loşlaştırma sağlanır. DMX iletişim sistemi ile dijital aydınlatma teknolojisine uygun sistemler üretilebilmektedir.
-Şiddete maruz kalınması ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde güvenlik amaçlı aydınlatma sağlanır.
-Seçilecek uygun armatürlerle, çok küçük ve etkileyici görüntüye sahip ışıklı fiber optik uçlar ile estetik bir görünüm kazanılır.
-Optik lensler kullanılarak, ışığın yoğunluğu istenilen düzeyde yönlendirilebilir.
-Işık kaynağı, ışığın kullanıldığı yerden tamamen ayrı bir noktaya yerleştirildiği için bakımı kolaydır.
-Fiber optik aydınlatma sisteminin, işletme açısından bakım ve diğer giderleri yok denecek kadar azdır.
-Uygulama sırasında akla gelebilecek yeni animasyonları uygulama olanağı vardır.
-Kıvrımların etkileşimi değiştirmediği fiber optik kablolar sayesinde ışığı kullanmak istediğiniz noktaya kadar taşır ve istediğiniz mekanı yada objeyi aydınlatarak maksimum kontrastı yakalayabilirsiniz.
Tüm bunların yanı sıra fiber optik aydınlatma sistemiyle ortaya çıkan başarılı görsel sonuçlar, fiber optik sistemlerin hızla yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Zamanla daha popüler hale gelen fiber optik aydınlatma sistemleri tasarlanırken neler yapılabileceğinin sınırları iyi belirlenirse tasarımcı açısından çok esnek kullanım alanları elde edilmiş olur.

Sayı 56

Posted in Genel.

Bir cevap yazın