Elektrik Faturasından Tasarruf Yöntemleri Nelerdir Ucuz Enerji

Elektrik Faturasında Tasarruf Yöntemleri

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel MüdürlüğüUlusal Enerji Tasarrufu Merkezi’nce konutlarda elektrik enerjisinin verimlikullanılması konusunda hazırlanan broşüre göre, sadece aydınlatmada dikkatedilecek birkaç küçük ayrıntı bile önemli oranlarda elektrik tasarrufuyapılabiliyor.

Örneğin, akkor flamanlı 100 watt’lık (W) normalbir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilovat saate (kWh) ulaşırken, aynıışık akışını veren kompakt fluoresan ampul kullanıldığında aylık tüketim 20kWh’ya kadar düşüyor. Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisi içindeaydınlatmanın payının yüzde 25 civarında olduğu düşünüldüğünde, bu, Türkiyegenelinde ayda 1 milyar 120 milyon kWh’lık bir tasarruf anlamına geliyor.

AYDINLATMADA ENERJİ TASARRUFU

Aydınlatmada enerji tasarrufu yapabilmek için şuunsurlara dikkat etmek gerekiyor: Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba iledeğiştirildiğinde yüzde 80 kadar aydınlatma maliyeti azalır. Eğer kullanıcınınbütçesi bir defada bir çok fluoresan lamba almaya elvermezse, geride kalanlarıdeğiştirmek için aylık olarak sıraya konarak tamamlanması mümkündür. Odadanayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireyleri odadan ayrılırken lambalarıkapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır. Gün ışığındanmümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyikullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalyeyerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.

Dış kapıışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt’lık bir halojenlamba, iki kat fazla watt’lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yineaynı aydınlatma elde edilir. Lambaların ve armatürlerin periyodik olarakbakımları yapılmalıdır. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde birikentozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Duvarlar ve tavanlar açık renkli boyaile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli seçilmelidir.Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır. Daha fazla ışığa ihtiyaçduyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tekbir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar. Dekoratif lambalarışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikliabajurlar ışığı daha iyi geçirirler. Zamanlayıcılar, fotoseller, ya da yaklaşımsensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufusağlar.

ELEKTRİK EV ALETLERİNDE ENERJİ TASARRUFUYÖNTEMLERİ

Buzdolabı: Buzdolaplarının verimlikullanılmasında öncelikle düzenli olarak bakım yaptırmak gerekiyor. Ayrıca,buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerdenve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

Klimalar: İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerjikaybına sebep oluyor. Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, camfilmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması daklimanın soğutma yükünü azaltıyor, dolayısıyla daha az enerji kaybına sebepoluyor.

Ocak ve fırınlar: Eğer evde birkaç tane fırınvarsa daima küçük olanı tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse önısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemesi gerekiyor. Mikrodalga fırınlarda pişirmen 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor,bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyorlar.

Çamaşır makineleri: Yüksek sıcaklıkta yıkamakyerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor.Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünseçamaşırlar dışarıda güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalı. Bu arada,önden yüklemeli makinalar, üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerjitüketiyorlar.

Bulaşık makineleri: Bulaşık makinasıyerleştirilirken çevresinde en az 5cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcakhavanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak içinsabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı. Bulaşıkları ön durulamaya tabitutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı.Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makineçalıştırılmamalı.

Elektrikli süpürge: Elektrikli süpürgenintorbası sık sık boşaltılmalı. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğindendaha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kezmotor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

DİĞER EV ARAÇLARI Küçük ekranlı televizyonlarbüyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinindüşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor. Saç kurutma işlemimümkün olduğu kadar havlu ile makina kullanmadan yapılması gerekiyor. Ortalamaolarak, bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın3 saat yanmasına eşdeğer bir enerji tüketiyor. Bu arada, akıllı sayaçlar ilepuant tarifesinden yararlanarak, elektrik tüketiminin indirimli ücret tarifesiuygulanan zaman dilimlerine kaydırılmasıyla, aynı miktarda tüketilen elektrikiçin daha az ücret ödeniyor.

Posted in Genel.

Bir cevap yazın