Elektro Teknoloji

'Lütfen giriş yapın veya üye olun.'

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Türkiyenin en Küçük Pic Geliştirme Kartı Çıktı Ayrıntılar http://elektroteknoloji.com/blog/pic-gelistirme-karti-18f2550-flowcode-ile-kodsuz-mikrodenetleyici-programlama/

Gönderen Konu: Step ( Adım ) Motoru Sürücü Sistemleri  (Okunma sayısı 94068 defa)

• Administrator
  • Full Member
  • Toplam İleti: 121
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Step ( Adım ) Motoru Sürücü Sistemleri
« : Aralık 06, 2008, 12:12:36 ÖÖ »
Adım Motoru Sürücü Sistemleri
Şekil 2.3’te bir adım motoru için gerekli olan sürücü devrenin blok diyagramı
gösterilmiştir. Şekil 2.3.a’da motorun lojik sıralayıcısı, şekil 2.3.b’de ise giriş kontrolörü
gösterilmiştir.

Lojik Sıralayıcı

Bu sistemde lojik sıralayıcı giriş kontrolöründen aldığı sinyali faz sayısına uygun
sıralayarak motorun dönmesini sağlar. Sıralayıcı; genellikle shift-register, NAND (ve
değil), NOR( veya değil), NOT( değil) gibi lojik kapılardan oluşturulur. Özel amaçlı
sıralayıcı için J-K flip flop entegreleri ve lojik kapıların uygun kombinasyonları
uygulanabilir. J-K flip-flop ve çeşitli lojik kapılar kullanılarak elde edilen sıralama devresi
şekil 2.4’te ve bu devrenin ürettiği sinyaller şekil 2.5’te gösterilmiştir.

Sürücü Devre

4-fazlı bir adım motorunu sürmek için örnek sürücü devre şekil 2.6’da
gösterilmiştir. Adım motoru, 4-fazlı karışık yapılı (hybrid) adım motoru olup tam-adım ve
her adımda iki faz uyartımlı olacak şekilde sürülmektedir. Sargıların uyartımı için her faza
darlington çifti ve koruma diyodu içeren güç transistörleri kullanılmıştır. Motorların
çalışması için gerekli olan enerji DA güç kaynağından sağlanmaktadır. Normalde 4-fazlı
motorun sürülmesi ve fazların sırayla enerjilenmesi için mikroişlemci ya da bilgisayardan
4-bitlik sinyal elde etmek gerekmektedir. Burada ise fazların sıralanması lojik sıralayıcı
kullanılarak sağlanmıştır. Böylece her bir motor için 4-bitlik çıkış yerine 2-bitlik bilgi
yeterli olmaktadır. Lojik sıralayıcının sıralama yapması için bir clock sinyaline bir de yön
sinyaline gerek vardır. Bilgisayar veya mikroişlemcinin yön sinyali çıkışı 1 seviyesinde
ise motor ileri, 0 seviyesinde ise motor geri yönde dönmektedir.

eminikk

• Ziyaretçi
Ynt: Step ( Adım ) Motoru Sürücü Sistemleri
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2010, 04:18:29 ÖS »
tesekkürler

sercankurun

• Ziyaretçi
Ynt: Step ( Adım ) Motoru Sürücü Sistemleri
« Yanıtla #2 : Ocak 27, 2012, 03:21:01 ÖÖ »
teşekkürler arkadaşım gayet açık bi şema olmuş

o

Elektrik-Elektronik TEKNOLOJİLERİ