Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow KONULAR arrow TEZ MAKALE arrow NİCEL BİRLİKTELİK KURALLARININ KEŞFİNDE BULANIK MANTIK VE GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMI
NİCEL BİRLİKTELİK KURALLARININ KEŞFİNDE BULANIK MANTIK VE GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMI Print E-mail

Yüksek Lisans Tezi

 

NİCEL BİRLİKTELİK KURALLARININ KEŞFİNDE BULANIK MANTIK VE GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMI

 

Bilal ALATAŞ

 

 

Fırat Üniversitesi

Fen Bilimleri Enstitüsü

Bilgisayar Mühendisliği

2003, Sayfa: 67

 

            Birliktelik kural keşfi veri madenciliğinde en çok çalışılan konulardan biridir. Bu çalışmada nitelikleri nicel değerler alabilen veritabanlarında nicel birliktelik kural keşfi için yapay zeka ve esnek hesaplama konularından bulanık mantık ve genetik algoritma tabanlı yeni yöntemler geliştirilmiştir. Ayrıca genetik algoritmanın ilk aşamasında gelişigüzel üretilen başlangıç populasyonunun dezavantajlarını gideren etkili üç farklı yöntem daha denenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.

            Önerilen yöntemleri test için veritabanı olarak Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans öğrencilerinin ders not kayıtları seçilmiş, kullanışlı ve ilginç kurallar etkili şekilde bulunmuştur.

 

Anahtar kelimeler: Veri madenciliği, birliktelik kuralları, bulanık kümeler, genetik algoritma, düzenli populasyon, genetik algoritma performansı.


 

TEZE ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

 
< Prev   Next >
 

Free Page Rank Tool