Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow KONULAR arrow Temel Eletronik arrow Plazma ekran ve plazma televizyon arasındaki fark nedir?
Plazma ekran ve plazma televizyon arasındaki fark nedir? Print E-mail
Plazma ekran ve plazma televizyon arasındaki fark nedir?

Plazma ekranlarda tuner olmadığından anten girişi yoktur ve analogtelevizyon / kablo TV yayınlarını izlemek mümkün değildir. Bukaynaklardan görüntü alımı için harici bir tuner çözümü gerekmektedir.Signal-to-noise oranı neden önemlidir?

Eğer net bir görüntü istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir değerdir.dB birimi ile verilen bu değer, video sinyalinin parlaklık kısmındakigürültüyü ölçer.Yüksek kontrast tüpleri ile daha fazla kontrast mı alırım?

Evet, bu özellik standart televizyonlarda kontrastı geliştirici birözelliktir. Ayrıca ilave renk saflığı ve siyah reprodüksiyonu ilegörüntüye boyut eklerler. Bu ekranların, görüntünün varolanparlaklığını azalttığını ve daha yüksek parlaklık istemenize nedenolarak tüpünüzü zorlamanıza neden olduğunu da belirtmek gerekir.Kanallar arasında aralıksız nasıl surf yapabilirim?

Favori kanal fonksiyonu, picture-in-picture, V-chip teknolojisi olarakbilinen ana kontroller, channel labeling ve otomatik kanal programlamagibi özellikler ile kanallar arasında surf yapmak artık daha kolay.En sık izlediğim kanallara nasıl kolayca ulaşabilirim?

Favori kanal hafızası ile en sık izlediğiniz kanalları kaydedip,sonrasında tek bir button yardımı ile bu kanallar arasında surfyapabilirsiniz. Değiştirmek istediğinizde bu kanallara ekleme veçıkarma yapabilirsiniz.Picture-in-picture özelliğini neden istemeliyim?

Bu özellik ile aynı anda 2 farklı kanalı görüntüleyebilirsiniz. Böylecebir kanal ana ekranda görüntülenirken, ekranın bir köşesinde küçük biralanda bir diğer kanalı izleyebilirsiniz.Reklamlar başladığında sesin artmasını önlemenin bir yolu var mı?

Otomatik ses kademelendirme özelliği olan televizyonlarda sesin dengelenmesi ile ani yükselmeler frenlenir.S-Video bağlantıları resim kalitesini geliştirir mi?

Kamera, VCR, oyun konsolları gibi cihazlar ile S-Video bağlantısındangeliştirilmiş sinyal sağlanır. Renk bilgilerini parlaklıktan ayırdığıiçin S-Video bağlantısı renk dağılmasını azaltır. Bu bağlantınınçözünürlüğe etkisi olmamasına rağmen, kompozit video bağlantısı ilegörüntülerin daha net olduğu farkedilebilir.Komponent video girişinin avantajları nelerdir?

Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlükve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısmaayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar.DVD Player’ım için en iyi bağlantı hangisidir?

DVD Player’ınızın A/V sisteminizdeki en yüksek çözünürlüklü cihazolduğunu varsayarak, bu cihazın çıkışlarını en iyi şekilde kullanmakisteriz. Eğer her iki cihazınızın da komponent video terminali varsa,bunları kullanabilir, alternatif olarak S-Video ya da kompozit videobağlantılarını tercih edebilirsiniz.Basit, birleşik ve üniversal kumandalar arasındaki fark nedir?

Basit tip kumandalar, kutusundan çıktığı cihazın kontrolleriniüstlenirken, birleşik kumandalar üretici firması aynı olan farklıcihazları kontrol edebilirler. Üniversal kumandalar ise, markası farklıolsa bile bir çok elemanın temel fonksiyonlarına kumanda ederekhayatınızı kolaylaştırırlar.Eski kumandamdan kod transferi yapabilir miyim?

Eğer kumandada bu özellik mevcutsa, kod transferi yapabilirsiniz.Ekran formatı nedir?

Ekran formatı, görüntü genişliğinin yüksekliğine oranıdır.Net ve keskin bir görüntü istiyorum. Comb Filter bana yardımcı olur mu?

Comb Filter ile video sinyallerinin parlaklık ve renk kısımları ayrılır ve böylece daha net görüntüler elde edersiniz.Yatay çözünürlük ne işe yarar?

Yatay çözünürlük ekranın bir ucundan diğer ucuna çözülebilen dikeyçizgi sayısıdır. (Analog TV yayınlarında 330 satır, DVD Player’larda500 satır gibi) Teoride daha yüksek sayı daha detaylı resim anlamınagelse de, ekranda gördüğünüz çözünürlük video sinyal kaynağınızınkalitesi ile ilgilidir.Pal,Secam ve NTSC uyumluluğu nedir?

PAL; Avrupa, Avustalya, Ortadoğu ve Afrika'nın bazı kısımlarındakullanılan bir renkli TV sistemidir. 625 yatay tarama satırı vesaniyede 25 kare görüntüsü vardır.

SECAM; Sequential Couleur A'Memorie, Fransa, Rusya ve NTSC ya da PALsistemini kullanmayan ülkelerde kullanılan bir sistemdir. 625 yataytarama satırı vardır ve saniyede 25 kare resim görüntüler. NTSC;National Television Standarts Committee sistemindeki video kasetlerin,uyumlu PAL TV'lerde oynatılabilmesini sağlar.

Not: Bilgiler 'den alınmıştır.
 
< Prev   Next >
 

Free Page Rank Tool