Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow TEKNO HABER
TEKNO HABER
Elektrik Nasıl Üretilir
Elektrik Nasıl ÜretilirGünlük hayatta kullandığımız elektrik enerjisi elektrik santrallerinde üretilerek iletim ve dağıtım hatlarıyla yaşadığımız yerlere gelmektedir. Elektrik enerji üretiminin temelinde enerji dönüşümü vardır ve santrallerde mekanik enerjinin generatör yardımıyla  Devam »
 
Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan Kaynaklar
Elektrik Enerjisi Üretiminde Kullanılan KaynaklarElektrik enerjisinin nasıl üretildiği daha önce yazılan buradaki yazıda anlatılmıştı. Bu yazıda elektrik enerjisi üretiminde kullanılan enerji kaynaklarından bahsedeceğiz. Bilindiği gibi elektrik üretimi santrallerde gerçekleşir ve blok diyagramı yandaki şekildeki gibi gösterilebilir. Enerji kaynakları aşağıda maddeler halinde Devam »
 
Hidroelektrik Santraller
Hidroelektrik SantrallerHidroelektrik santraller (HES) su gücünün kullanılmasıyla elektrik enerjisinin üretildiği santrallerdir. Ülkemizdeki hidroelektrik santrallerini kurulu güçleri ve bulundukları bölgeler ile birlikte buradaki yazıda belirtmiştik. Su zengini olan ülkemizde malesef şimdiye kadar hidroelektrik santralleri için yeterli ve gerekli yatırımlar yapılamamış kısa dönemde daha hızlı sonuç alınabilecek Devam »
 
Endüksiyon (Faraday) Yasası ve Lenz Yasası
Endüksiyon (Faraday) YasasıEndüksiyon (Faraday) Yasası: Endüksiyon yasasına göre manyetik alan içinde bulunan bir iletkenin oluşturduğu düzleme dik olarak gelen zamanla değişen akı, iletkenin uçlarında gerilim endüklenmesini sağlar.

İletkenin bir düzlem oluşturabilmesi için kıvrılarak iki ucunun yan yana getirilmesi gerekir. Bu şekilde kıvrilan Devam »

 
Biot Savart, Amper ve Ohm Yasaları
Biot Savart YasasıBiot-Savart Yasası: Bu yasaya göre manyetik alan içine yerleştirilen bir iletkenden akım geçtiğinde bu iletkeni manyetik alan içinde hareket ettirmeye çalışan bir kuvvet etkir. Etkiyen kuvvet vektörü F, iletkenin uzunluğu l, manyetik alan yoğunluğu B (homojen) olduğuna göre ve iletken sayısı da bir alınırsa F kuvvetinin vektörel değeri; Devam »
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 28 - 36 of 263
 

Free Page Rank Tool