Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow TEKNO HABER
TEKNO HABER
Kontrol Kalemi Nasıl Çalışır
Kontrol Kalemi Nasıl ÇalışırBir hatta, prizde, duyda vs. gerilimin (elektrik) olup olmadığını anlamakta kullanılan kontrol kalemi hemen her evde bulunmaktadır belkide. Kullanışlı ve ucuz bir alet olan kontrol kalemi herkes tarafından kolaylıkla ve güvenle kullanılabilmektedir. Kullanmak için yapmak gereken tek şey kontrol kalemini gerilimin olup Devam »
 
Pillerin Çalışma Prensibi ve Pil Çeşitleri
Pillerin Çalışması ve Pil ÇeşitleriGelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın her alanında pilleri kullanıyoruz. Cep telefonundan, mp3 çalara, laptoplardan uzaktan kumandalara hemen her yerde kullandığımız piller hakkında ne kadar bilgimiz var? Bu yazıda piller hakkında bilgi edinip pillerin nasıl oluyor da cihazları çalıştırmak için enerji üretebildiğini göreceğiz. Devam »
 
Akkor Telli Lambalar ve Ark Lambaları
Akkor Telli LambalarAkkor Telli Lambalar: Bu lambaların ana çalışması yüksek sıcaklıklara dayanabilen malzemeden yapılmış telin üzerinden elektrik akımı geçirilerek akkor haline gelmesiyle sağlanmaktadır. Akkor haline gelen telin etrafındaki havadan dolayı ömrünün kısalmaması için kulanılan tel içine asal gaz doldurulmuş veya havası alınmış cam bir balon içine konur.

Işık yayan tel, cam balon ve telden elektrik akımı geçmesini sağlayan başlık olmak üzere üç kısımdan oluşan akkor telli lambalar 15, 25, 40, 60, 75, 100, 150, 200, 300, 500, 1000, 1500 W standart güç değerlerinde bulunurlar. Lambayı elektrik devresine bağlanmak için takılan yere duy denir ve lambaların başlıkları sustalı veya Devam »

 
Deşarj Lambaları
Deşarj LambalarıDeşarj Lambaları içine gaz doldurulan bir cam tüpün iki ucunda bulunan elektrotlara gerilim uygulanması ile gerçeklerşen boşalmalardan ışık üretilmesi esası ile çalışır. Gazlar genel olarak yalıtkandırlar; fakat enerji verilip serbest elektronlar üretilirse iletken olurlar. Gazın iletkenliği verilen gücün büyüklüğüne, gazın cinsine, basıncına, kabın ve elektrotların Devam »
 
Türkiyedeki Termik Elektrik Santraller
Termik Elektrik SantraliTermik Santraller ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren santrallerdir ve doğalgaz, taş kömürü, linyit, fuel oil gibi yakıtlar ile çalışırlar. Elektrik Enerji Üretim A.Ş. 2003 yılı sonu verilerine göre toplam 21637.6 MW olan toplam kurlu gücün 9113.9 MW’lık bölümü termik santrallerden oluşmaktadır. Termik santrallerin kurulum maliyetleri düşük olmasına karşın kullanılan yakıtların pahalı olmasından Devam »
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 19 - 27 of 263
 

Free Page Rank Tool