Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow TEKNO HABER
TEKNO HABER
555 Tümdevresi ile Kare Dalga Elde Etmek
555 Tümdevresi İle Kare Dalga Elde EtmekÜçgen dalga kullanarak kare dalga üretmek başlıklı yazıda üçgen dalga kullanarak nasıl kare dalga üretebileceğimiz anlatılmıştı. Fakat o yazı ve diğer yazılarda da anlatılan diğer devrelerin kurulması ve çalıştırılması oldukça zahmetli bir iştir. Oradaki devreleri ayrı ayrı kurup bir kare dalga üretmek için kullanmak gereksiz Devam »
 
Güneş Petekleri (Solar Cells)
Güneş Petekleri (Solar Cells)Geleceğin enerji kaynağı olarak kabul edilen yanilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi nasıl kullanılır? Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip depolayabilmek için öncelikle güneş peteklerine ihtiyaç vardır. Güneş petekleri yüzeyi aşırı büyütülmüş bir P-N jonksiyonudur. Güneş enerjisi en temel haliyle  Devam »
 
555 Tümdevreli Devrenin Gerçeklenmesi
555 Tümdevreli Devrenin Gerçeklenmesi555 Tümdevresi ile kare dalga elde etmenin nasıl yapıldığını buradaki yazıda anlatmış, buradaki yazıda ise aynı devrenin proteusta simülasyonunu yapmıştık. Bu yazıda aynı devreyi board üzerinde nasıl kurup çalıştıracağımızı anlatmaya çalışacağım. Devremiz için gerekli olan elemanlara geçmeden önce 555 tümdevresinin ne işe yaradığı ve elemanları nasıl seçtiğimizi diğer Devam »
 
Lojik Sayıcılar
Lojik SayıcılarLojik sayıcılar sayısal devrelerde kullanılan lojik devrelerdir. Daha önce burada ve burada anlattığımız lojik kapılar ve flip floplar ile istenilen bitte sayıcı tasarlanabilir. Lojik sayıcılar ikili (binary) sayı sisteminde sayma işlemi yaparlar. Dalga İletimli Sayıcılar ve Senkron Sayıcılar olmak üzere iki çeşit sayıcı vardır. Aşağıda bu iki Devam »
 
Proteus İle Doğru Akım (DC) Kıyıcı Simülasyonu
Proteus İle Doğru Akım Kıyıcı SimülasyonuDoğru akım (dc) kıyıcılar girişine uygulanan doğru gerilimi anahtarlama elemanı yardımıyla çıkışına farklı bir gerilim değerine çevirerek verirler. Pek çok doğru gerilim uygulamasında karşılaşılan doğru akım kıyıcıları oldukça yaygın olarak kullanılırlar. Bu yazıda bir doğru akım kıyıcının Proteus ISIS programı yardımıyla çalışmasını ve bu Devam »
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 10 - 18 of 263
 

Free Page Rank Tool