Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow TEKNO HABER
TEKNO HABER
Diyot, Tristör ve Triyak
Diyot, tristör ve triyak güç elektroniği devrelerinde kullanılan anahtarlama elemanlarındandır.

DiyotDiyot: Kontrolsüz bir eleman olan diyodun anotu katotuna göre pozitif (+) potansiyeldeyken iletime geçer. Tersi durmda (-) ise kesimdedir. Diyotun iletim yönü anottan katoda doğrudur ve ters yönde dayanabileceği gerilimin üzerinde gerilim uygulandığında diyot deforme olur ve kullanılamaz. Yapılacak uygulamaya göre kullanılacak Devam »

 
Kontrollü ve Kontrolsüz Doğrultucular
Tek Fazlı Tam Dalga Kontrolsüz DoğrultucuGirişindeki alternatif gerilimi çıkışında doğru gerilime çeviren güç elektroniği devrelerine doğrultucu denir. Doğrultucuların çıkışlarındaki doğru gerilim dalgalıdır. Kontrollü doğrultucular ile çıkıştaki doğru gerilimin değeri ayarlanabilir.

Günlük hayatta en çok kullanılan elektronik devrelerin başında doğrultucular gelir. Bilgisayarlarda, cep telefonu ve Devam »

 
Opamp Devreleri
Opamp ve Opamp DevreleriOpamp devreleri genel olarak 4′e ayırabiliriz, Bunlar:

—Kuvvetlendiriciler (nullator-narrator modeli)
—Gerilim Toplama Devresi
—Türev İntegral Devresi
—Karşılaştırıcılar Devam »

 
Karşılaştırıcılar
KarşılaştırıcılarKarşılaştırıcılar (gerilim karşılaştırıcıları) iki gerilimi birbiriyle genlik bakımından karşılaştırarak durumu çıkış işareti ile belirler.

Karşılaştırıcının girişine uygulanan V1 ve V2 gerilimleri opamp tarafından karşılaştırılır ve çıkışta Vcc veya -Vss gerilimleri görülür. Devam »

 
Sabit Akım Kaynağı ve Rampa Üreteci
Sabit Akım KaynağıSabit akım kaynakları sabit akımın gerekli olduğu devrelerde kullanılırlar. Girişine uygulanan gerilim ile çıkışından sabit değerde akım akıtır. Çıkıştan alınmak istenen akımın değeri sabit akım kaynağı tasarlanırken ayarlanır. Yandaki şemada bir sabit akım kaynağının yapısı görülmektedir. Girişine uygulanan Vi gerilimi Devam »
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 1 - 9 of 263
 

Free Page Rank Tool