Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow KONULAR arrow Teknik Yazılar arrow Evimizi Aydınlatmada Nelere Dikkat Etmeliyiz En İyi Aydınlatma Yöntemleri
Evimizi Aydınlatmada Nelere Dikkat Etmeliyiz En İyi Aydınlatma Yöntemleri Print E-mail
Aydınlatma İle İlgili Pratik Bilgiler

30m2’lik salonda genel olarak 7 - 8 ışık kaynağı önerilebilir.Halojenlerle normal ampullü aydınlatma elemanlarını birliktekullanabilirsiniz. Lampader, tavandan aydınlatma ve okuma lambalarıkoyabilirsiniz.

• Mutfakta aydınlatma, tezgâh üstlerinin iyiaydınlatılması gerekir. Bunun için dolapların altında gizli ışıkbantları kullanabilirsiniz. Böylece hem gizli, hem de yerel farklı ışıkkaynaklarınız olacaktır. Ayrıca çalışan kişinin gölgesi tezgâha düşmez.Doğrama, pişirme ve yıkama ünitelerinin iyi aydınlatılıyor olmasınadikkat edin.

• Oturma odasında aydınlatmadan kaynaklanan birsoğukluk var. Ortamı sıcaklaştırabilirsiniz. Abajurunuzu sarı, pembeveya altın rengi ile değiştirin. Ya da pembe ve mandarin gibi renkliampuller kullanın. Mavi tonları ve yeşiller daha taze ve sakin biratmosfer yaratacaktır.

• Dolap içi aydınlatmalarda ısı yaymadığıiçin floresan tercih edebilirsiniz. Kıyafetleri bozmaz. Bu anlayışkütüphane aydınlatması için de geçerlidir.

• Floresan ve normalışık veren lambaları kullanabileceğiniz yerler faklıdır. Normal ışıkrenkleri daha güzel gösterir ama ısı yayar ve ömrü kısadır. Floresandaha ekonomiktir. 15 Watt’lık floresan ampul 75 Watt’lık normal ampuleeşittir.

• Salon aydınlatmasında, her şeyden önceaydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması gerekir. Mümkünsefarklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve yerel olarakaydınlatın. Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilenbir yemek ışığı ve ya ayaklı lambaları ve yerel aydınlatma yapanabajurları salonda kullanmak idealdir.

• Televizyon seyrederkenya da bilgisayar kullanırken tercih etmemiz gereken aydınlatma ise;televizyon sehpasının ya da bilgisayar masasının yanında bir ışıkyanmalıdır. Akrobatlar bilgisayar masaları için iyi bir aydınlatmaelemanıdır.

• Yatak odamızın aydınlatmasında ise okuma ışığıolarak başucu aydınlatması yapabilirsiniz. Bu ışığın açma kapamadüğmeleri hem kapının yanında hem de başucunuzda olmalıdır. Tuvaletmasası aynı zamanda makyaj masası olarak da kullanılıyorsa yoğun biryerel aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Giyinme üniteleriniz yatakodanızda ise dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda vardır.

•Yemek odasında tercih edilebilecek aydınlatma, masada yemek yiyenleringözlerini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Yemek masası içinasansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan 1 metreyükseklikte olacak şekilde kullanılabilir. Tavana gömülü spotlardanuzak durmalısınız.

• Çalışma odası ışıklandırması ise; ışığınönden gelmesine dikkat edin. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur.Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüzışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odasıaydınlatmasıdır.
 
< Prev   Next >
 

Free Page Rank Tool