Skip to content
Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: KONULAR arrow KONULAR arrow Teknik Yazılar arrow DC Servomotorun Yapısı Nasıldır
DC Servomotorun Yapısı Nasıldır Print E-mail

DC Servomotorun Yapısı Nasıldır
Daha önce de söylendiği gibi DC servomotor, geribesleme ünitesine sahip DC motordur. Motor mili kendisine gönderilen kodlu sinyale göre konumlanır. Motora giriş değiştikçe motor milinin konumu da değişir.

Servomotorun üstünlüklerini şöyle sıralayabiliriz:

Elektrik kesildiğinde dinamik olarak durdurmak mümkündür.

Servosürücüsü basit bir yapıya sahiptir.

Düşük kapasitelilerin fiyatı ucuzdur.

Yüksek güç oranı
Mahsurları ise şunlardır:

Komütatörün bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.

Fırçalarında sürtünmesinden oluşan toz nedeniyle temiz alanlarda kullanılamaz.

Komütatörlü olmasından dolayı yüksek hız ve yüksek Tork sağlanamaz.
DC servomotor seçerken;

Milin dönme hızı,

Terminal gerilimi,

Daimî akım,

Daimî tork,

Daimî çıkış gücü,
gibi değerler önemli yer tutar. Kataloglarda verilen mil hızı ideal çalışma gerilimindeki yüksüz hızdır. Yük altında hız bir miktar düşer. Bu durum   açıklanacağı için burada açıklanmayacaktır. Terminal gerilimi motorun çalışma gerilimidir. Daimî akım, motor sargılarına aşırı ısınmaya sebep olmaksızın azami çalışma akımıdır. Daimî tork, normal koşullarda motor milinin verdiği döndürme momentidir. Motor tarafından sağlanan mekaniksel güç daimî çıkış gücüdür.
Servomotor kontrol devreleri servomotor sürücüleri olarak anılırlar. Sürücüler motor çeşidi ve gücüne bağlı olarak farklı yapıdadır. Bunlardan en önemlisi motoru sürecek olan gerilimin büyüklüğüdür. Fırçalı DC servomotorda tek faz, fırçasız DC servomotorda üç fazın yanında rotoru zamanında uyarmak için alan etkili sensörler de kontrol edilir.
Servomotor sürücüleri çeşitli ebatlarda saç kutu içinde, motor durumunu gösteren göstergeleri olan, otomatik ya da elle motor sürmeye olanak veren cihazlardır.

Her servosürücünün ortak özellikleri şunlardır:

1 ya da 2 eksen

5 amp daimî akım

50V ve 100V gerilim

500 Watt her bir eksen iç daimî güç

Standart 10 VDC giriş sinyal komutu

Hız/Tork modlu çalışma

DC servomotorlar durma ve kalkmanın çok hızlı olması gereken yerlerde kullanılır. Gerilim değişimlerinden çok çabuk etkilenmesi için düşük ataletli rotoru ve komut sinyallerine hemen cevap verebilmesi için düşük indüktanslı sargıları vardır.
Fırçasız DC servomotorlar fırçasız DC motordan türetildiği için rotoru meydana getiren sabit mıknatıs, statordaki sargıların ürettiği manyetik alanı izler.
Disk sürücler bir servosürücü barındırır. Mevcut hızı ölçerek istenen hızla karşılaştırır. Karşılaştırma sonucuna göre hızı artırır ya da azaltır. Motora gerilim, PWM metoduyla verilir.

 

 
< Prev   Next >
 

Free Page Rank Tool